A A A

Wyniki końcowe regat MazuryOPEN 2013

Od lat na różnych forach żeglarskich toczą się zażarte spory o to, który jacht jest najszybszy. Na tradycyjnych regatach nie da się tego ustalić, gdyż obowiązuje podział na klasy, są stosowane przeliczniki i różnego rodzaju ograniczenia. Stąd zrodził się pomysł na regaty bez żadnych ograniczeń. Dowolny jacht - dowolnie wyposażony - jeden puchar - jeden zwycięzca.

Do regat zgłosiło się 21 załóg i 71 żeglarzy. Ostatecznie na starcie stanęło 19 jachtów, dwa wycofały się jeszcze przed pierwszym wyścigiem.

Wiatr był dosyć słaby od 3-5m/s. Na pewno zbyt słaby dla Moth'a, który był typowany jako potencjalny zwycięzca. W szkwałach wyprzedzał wszystkich, potem "stawał w miejscu"... ale takie jest żeglarstwo. Nie zawsze sprzęt jest w stanie zapewnić zwycięstwo. Czasem po prostu trzeba mieć szczęście.

Szczęście i sprzęt nie zawiodły Delphii 24. Najszybszy Jacht Roku 2013 - Delphia 24 Apotex była bezkonkurencyjna i wygrała wszystkie z trzech wyścigów. Można powiedzieć, że Delphie (wystrtowały dwie) ścigały się same ze sobą. Czasem na pierwszej boi "po piętach deptał" im Maxus 28 Babooshka, potem jednak ustępował pola.

Pogoda żeglarzy nie rozpieszczała. Po pierwszym, długim wyścigu, organizatorzy zostali zmuszeni do skrócenia trasy. Trzeci wyścig odbywał się w deszczu. Po trzech wyścigach żeglarski pojedynek o tytuł Najszybszego Jachtu Roku 2013 został już rozstrzygnięty i ewentualny czwarty wyścig zdaniem sędziego Mateusza Cabana nic już nie zmieniłby w ostatecznej punktacji.

Tytuł Najszybszego Jachtu Roku 2013 wywalczyła (wygrywając wszystkie trzy wyścigi) załoga jachtu Delphia 24 w składzie: